Muzeum


Pomysł na stworzenie muzeum w Tyliczu powstał już dawno, jednak dopiero w 2014 roku udało się przy udziale dofinansowania ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyremontować gruntownie Dom Kultury i przygotować pomieszczenia do złożenia skarbów historii. W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców. Opiekunowie placówki, bo tak należy nazwać wolontariuszy, którzy nieodpłatnie zajmują się tym obiektem, liczą również na to, że zbiory muzeum będą się stale powiększać. Pieczę nad działaniem i funkcjonowaniem muzeum sprawuje Centrum Kultury w Krynicy – Zdrój i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Odkryj Tylicz” . Komitet honorowy, w składzie: ks. Prałat Marian Stach proboszcz parafii, Celina Kopacka, malarka, Barbara Zwolennik, miłośniczka i znawczyni ziemi tylickiej, Janusz Kieblesz, przewodnik beskidzki oraz Tadeusz Jarzębak - sołtys Tylicza.

 

 

Muzeum Dziejów Tylicza mieści sie w budynku dawnego ratusza  , składa się z kilku sal. Pierwsza z nich jest to galeria przechodnia, gdzie możemy podziwiać rzeźby tylickich artystów – żyjących i nieżyjących, obrazy tylickich malarzy, stroje regionalne – polskie, łemkowskie, unikatowe skrzypce wykonane przez tylickiego lutnika Marcina Kozickego, chustę – tzw. barankową czy słynne rajtki męskie.
W drugiej sali możemy zobaczyć wystawę kopii dokumentów od XVI-XX w., szafę tylicką, ślubanek , skrzynię wianową bez gwoździa.

 


Kolejne pomieszczenie to sala konfederatów barskich, gdzie znajduje się kula armatnia z okopów konfederatów barskich, a dodatkowo można tam jeszcze zobaczyć pozostałości z I i II wojny światowej.

 


W kolejnej sali mieści się kącik sakralny i szklane gabloty, gdzie można zobaczyć mszały polskie i łemkowskie, kopię ksiąg miasta Tylicza i księgi sądowe czy pistolet z czasów konfederatów barskich, tzw. kurkowy.
Kolejne sale poświęcone są cechom rzemieślniczym, które działały kiedyś w Tyliczu. Można tu zobaczyć warsztat tkacki – co prawda nie w całości, ale w częściach; stoły: zegarmistrza, rymarza, gonciarski czy stolarski. Poza tym znajdują się tu rzeczy codziennego użytku – np. można zobaczyć słynną dudłe na zboże oraz kącik sportowy, gdzie można obejrzeć ciekawe sanki z Mistrzostw Świata w Krynicy czy drewniane koło do roweru
Ponadto w Muzeum Dziejów Tylicza można podziwiać wystawę zdjęć od 1900r. oraz zdjęcia - druk artystyczny wykonane w nowatorskim ujęciu, których autorem jest Maciej Strumiłło , autor  podarował je Muzeum z okazji 650-lecia Tylicza.


 

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2022 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj