Mofeta

alt

 

Dnia 02.10.2011 odbyło się  otwarcie nowej atrakcji turystycznej - "Mofety Tylicz"

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach . W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej "Domki w Lesie " dokonaliśmy niesamowicie ciekawego odkrycia. Prace miały być prowadzone wokół jednej mofety (kręgu) , okazało się że jest ich jedenaście - połącznych ze sobą .

 

Kręgi- każdy o średnicy ok. jednego metra  i głębokości też około jednego metra - posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek(około 50). Ciekawostką jest to , iż smak wody mineralnej z każdego kęgu jest różny .  Mofety zostały otoczone kręgami w latach 50 w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli glonów służących jako pokarm dla zwierząt (oficjalnie) - nieoficjalnie - próba skumulowania białka na potrzeby stworzenia jedzenia dla kosmonautów. W najbliższym otoczeniu można jeszcze zaobserwować "tarasy - donice " w którch to hodowano algi. Całe przedsięwzięcie było objęte tajemnicą , dlatego po zakończeniu badań mofetę zasypano. 

 

alt

  

Historia tego miejsca oraz dokładny opis mofety jest przedstawiony  na tablicach , które są ustawione nad drewnianym "molem"  .Uroku temu miejscu dodaje też  mostek nad kręgami , oraz altanka z ławeczkami. W niedługim czasie podamy skład chemiczny wód.

 

alt

 

Program zrealizowany z funduszu Kropli Beskidu.

 

Dziękujemy za zaangażowanie i pracę wszystkim , którzy przyczynili się do powstania kolejnej atrakcji turystycznej w Tyliczu.

 

W pracach uczestniczyli:

Arkadiusz Czop , Bolesław Święs , Janusz Cisek , Paweł Cisek , Marcin Cisek , Marek Hamernik , Andrzej Hobora ,  

Janusz Kieblesz , Bartosz Karakuła , Andrzej Kareł , Marek Matuła , Piotr Pawliszak , Władysław Zygmunt , Jerzy Karakuła ,Maciej Kieblesz , Bartłomiej Kieblesz , Jan Święs ,

Andrzej Bałuc , Marcin Bałuc ,Dariusz Kieblesz , Konrad Burnagiel , Grzegorz Ciołkiewicz.

 

Dziękujemy strażakom z Tylicza za pomoc przy oczyszczaniu mofety , oraz farmie LaMa za udostępnienie  koparki i innego sprzętu, firmie Expo-Expert za ufundowanie tablicy.

 

alt

http://krynica.naszemiasto.pl/artykul/1106081,tylicz-najtajniejsze-miejsce-w-prl-teraz-sensacja-i,id,t.html

http://www.beskidniski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1297

http://94.23.43.229/artykuly/turystyka/tylicz_najwieksza_karpacka_mofeta_udostepniona_turystom_-996.html

http://radioalert.blox.pl/2011/10/Tajemnicze-kregi-w-lesie-w-Tyliczu.html#axzz1cRZgGUht

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-nowosadecki/1178289-niesamowita-osobliwosc-przyrodnicza.html

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/tajny-osrodek-badan-kosmicznych/5578280

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/tajny-osrodek-badan-kosmicznych/5578280

 

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2024 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj