Szkolenie dla przewodników i kandydatów na przewodników „Andrzejki z podkowcem u źródeł” Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz.

Do Andrzeja na imieniny pójdziemy jutro, ale przewodnicy swoje "Andrzejki u wód" połączone ze szkoleniem już mają za sobą! W weekend 25-26 listopada 2017 r. w Muszynie, Tyliczu i Krynicy spotkali się przewodnicy i kandydaci na przewodników.

Sądeckie Centrum Informacji o Podkowcu Małym przywitało wszystkich pierniczkowo. Bazą szkolenia był OSW Nestor w Muszynie. Na początku Pan Marek Kościółek zaprezentował "Wybrane zagadnienia z orientacji przestrzennej dla niewidomych - obsługa grup niewidomych i słabowidzących". Kolejny prelegent, to Pan Marek Kroczek - Kierownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zabrał on wszystkich spragnionych spaceru, wzdłuż ścieżki przyrodniczej poprowadzonej w rezerwacie Las Lipowy Obrożyska. Nasyceni wiedzą i klimatem tego miejsca, grupa przejechała do Tylicza. Tam Janusz Kieblesz ugościł wszystkich "U Babci Mili" ciepłą strawą. Rozgrzani, nie tylko pysznościami, ale również niezwykłą atmosferą, ruszyliśmy za Januszem na wycieczkę do rezerwatu historycznego "Okopy Konfederatów Barskich" w Muszynce. Jego opowieści przeniosły nas w czasy konfederatów tak dokładnie, że wręcz schylaliśmy się przed latającymi w powietrzu kulami. Już po zmroku dotarliśmy do Muzeum Regionalnego w Tyliczu, a następnie na pachnącą od drzwi obiadokolację w OSW Nestor w Muszynie. Po szybkiej regeneracji uczestnicy przenieśli się w Krainę Podkowca. Justyna Ślęzak - chiropterolog wprowadziła wszystkich w Nietoperzowe ABC, zaś Marta Rychtarczyk opowiedziała o historii ochrony nietoperzy na terenie Dawnej Rusi Szlachtowskiej. Przyszła potem upragniona przez wszystkich integracja. Śpiewom i kolejnym wykonaniom nie było końca. Warto dodać, że „krainopodkowcowy śpiewnik” pod czujnym okiem Ani Kryszczak zyskuje na objętości! Niedziela przywitała wszystkich zimową aurą. W tych pięknych okolicznościach przyrody zaopatrzeni w pelerynki ruszyliśmy z Wiesławem Nowakiem - Leśnikiem z LZD z Krynicy na podbój ścieżki przyrodniczej na zboczu Jaworzyny Krynickiej. Oczarowani przyrodniczymi opowieściami oraz wsłuchani w specyfikę pracy leśnika dotarliśmy do schroniska. Wczesnym popołudniem pełni nowych planów i kolejnych terminów spotkań umawialiśmy się na "do zobaczenia wkrótce w Krainie Podkowca". Relacja: Zuzanna Długosz Szkolenie w Krainie Podkowca wspierali: - Urząd Miasta Muszyna i Urząd Miasta Krynica-Zdrój, - Informacja Turystyczna w Krynicy-Zdroju, - Muzeum Regionalne w Muszynie, - Willa "U Babci Mili", - Popradzki Park Krajobrazowy. Organizatorzy: Sądeckie Centrum Informacji o Podkowcu Mały (Zuzanna Długosz) PTPP "pro Natura" - Kraina Podkowca (Piotr Firlej) Krynicka Organizacja Turystyczna (Daniel Lisak)

 

<< Wróć do poprzedniej strony

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2018 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj